Vozíme děti: sedačka, vozík a přípojná tyč

Rádi byste si v létě vyrazili na výlet na kolech, ale vaše ratolest je ještě příliš malá na to, aby zvládla polykat kilometry v sedle svého vlastního bicyklu? Máme pro vás dobrou zprávu: není nutné, abyste s cyklovýletem čekali, až děti vyrostou. Vyjížďku zvládnete i s malými dětmi, pokud ovšem vlastníte vhodné vybavení. Jaké jsou možnosti? A jaký mají právní rámec?

Pro nejmenší – dětská sedačka

Děti do 7 let mohou pohodlně cestovat v dětské sedačce, kterou upevníme na svůj bicykl. Kolo vezoucí ratolest v sedačce smí řídit každý, komu je více než 15 let, a sedačka by měla být dostatečně a správně na kolo upevněna podle návodu. Můžeme vybírat z mnoha druhů a značek, které se předhánějí v praktičnosti a bezpečnosti – například tu, která je vybavena pevnými opěrkami pro nohy.

Moderní variantou je dětský vozík

Hitem posledních let se stal dětský vozík. Poté, co odezněla poslední vzrušená slova v debatě o jejich bezpečnosti, se i tento komponent dostal do rámce naší platné legislativy, a to novelou zákona o provozu na pozemních komunikacích z roku 2012. Ta určuje, že vozík o maximální šířce 90 cm smí vézt cyklista starší 18 let a může v něm převážet až dvě děti do 10 let. Vozík jste povinni opatřit reflexními prvky – dvěma červenými odrazkami, červeným světlem v případě snížené viditelnosti a nezapomeňte také na žlutý nebo oranžový praporek 30×30 cm ve výšce 120-160 cm nad úrovní vozovky.

Pokud už dítě sedí v sedle, možností je přípojná tyč

Je-li dítko trochu větší a namísto dětské sedačky už sedí v sedle svého vlastního bicyklu, můžeme mu trochu ulehčit jízdu a zapojit jej za naše vlastní kolo tzv. přípojnou tyčí. Také o tomto způsobu přepravy dětí hovoří zmiňovaná novela z roku 2012 a ta mimo jiné stanovuje, že dítě na dětském kole smí na přípojné tyči vézt cyklista starší 18 let.

Bezpečnost na prvním místě

Ať už zvolíte jakoukoli ze zmiňovaných možností, měli byste mít stále na paměti věk a schopnosti přepravovaných dětí, a těm především jízdu přizpůsobit. Je dobré mít na paměti nejen vhodný výběr terénu, délky i náročnosti trasy, ale také nezapomínat na pravidelné přestávky.

Zdroj: http://www.ibesip.cz/

Český výrobce jízdních kol a elektrokol

BIKE SHOP - oficiální značková prodejna
Okružní 697, České Budějovice
otevírací doba: Po-Pá 9:00 - 17:00
tel.: 800 882 882

Sdílejte s námi všechny novinky a akce na našem Facebookovém profilu a Instagramu.

BOHEMIA BIKE a.s. | created by JIRAKSTUDIO, developed by 5T-NET s.r.o. & Bratři webu © 2016