Zákony pro chodce a cyklisty na společné stezce

Cyklostezky a stezky pro chodce. Každý to zná - cyklista řítící se vysokou rychlostí, skupina chodců přes délku celé stezky, pes běžící bez vodítka křížem krážem, kličkující bruslař, pobíhající děti, atd. To všechno může děsit i ohrozit ostatní chodce i cyklisty. Víte, jaká jsou pravidla na těchto komunikacích a jak se správně chovat?


Společná stezka pro chodce a cyklisty je značena modrou kulatou dopravní značkou bez dělení. Tato stezka není nijak dělená a je tedy po celé šířce i délce určena pro obě skupiny uživatelů, musí si tedy mezi sebou vyhovět a nesmí omezovat ani ohrožovat ostatní účastníky. Platí tady stejná pravidla provozu jako na pozemních komunikacích. Cyklista by se měl vždy držet u pravého okraje stezky ve směru jízdy a do středu nebo levé strany smí vjet pouze při objíždění překážky nebo jiného účastníka provozu. Podobně by se měli chovat i chodci, také by se měli pohybovat u kraje. Výhodnější pro chodce, stejně jako na silnici, je pohybovat se u levého kraje, kvůli lepší viditelnosti protijedoucích cyklistů. Pravidlo pro všechny na společné stezce je ale jasné, účastníci by neměli vytvářet velké skupiny, které zabírají celou šířku stezky, aby neblokovaly pohyb ostatních.


Cyklisté i bruslaři by měli přizpůsobit svou rychlost hustotě provozu. Obecné pravidlo praví, že cyklista by po stezce neměl jet vyšší rychlostí než 30 km/h. Je ale jasné, že tato rychlost je při větším provozu potřeba snížit. Stejně tak chodci by se měli chovat předvídatelně, neměli by tedy dělat žádné nečekané změny směru chůze či prudké pohyby, aby neomezili či neohrozili ostatní.


U majitelů čtyřnohých mazlíčků je pravidlo jasné - zvíře musí být na vodítku a majitel ho musí držet u sebe. Pokud by zvíře způsobilo škodu na zdraví či majetku, je za vše zodpovědný jeho páníček.


Existuje také stezka pro chodce a cyklisty s odděleným provozem. Ta je značena kulatou modrou značkou s dělící čarou mezi kolem a chodci, stejně tak je rozdělena i samotná stezka. Jedna část slouží k pohybu chodců, druhá cyklistům. Pravidla na těchto stezkách jsou jednoduchá - obě skupiny účastníků se musí držet v prostoru vyhrazeném právě pro ně. Do druhé části stezky mohou vstoupit pouze ve specifických případech, například při objíždění nebo obcházení překážky, odbočování nebo vstupování či naopak opouštění stezky.


Aby pohyb po stezkách byl příjemný a bezpečný pro všechny skupiny účastníků, stačí dodržovat pravidla společně s jednou prostou přidanou hodnotou, kterou je ohleduplnost.





Zdroj: https://kolo.cz/clanek/jak-se-chovat-na-spolecne-stezce-pro-chodce-a-cyklisty/kategorie/rady-ve-meste


Český výrobce jízdních kol a elektrokol

BIKE SHOP - oficiální značková prodejna
Okružní 697, České Budějovice
otevírací doba: Po-Pá 9:00 - 17:00
tel.: 800 882 882

Sdílejte s námi všechny novinky a akce na našem Facebookovém profilu a Instagramu.

BOHEMIA BIKE a.s. | created by JIRAKSTUDIO, developed by 5T-NET s.r.o. & Bratři webu © 2016